Matura – chemia na najwyższym poziomie!

Okres majowy to czas intensywnych zmagań maturzystów z licznymi egzaminami. Każdego roku grupa abiturientów z liceum i technikum staje przed wyzwaniem napisania matury na poziomie podstawowym z trzech przedmiotów: z języka polskiego, matematyki oraz z języka obcego nowożytniego. Dodatkowo uczniowie zobligowani są do wybrania co najmniej jednego przedmiotu, z którego będą chcieli napisać egzamin na poziomie rozszerzonym. Matura chemia rozszerzona jest jednym z trudniejszych egzaminów, dlatego najczęściej decydują się na nią uczniowie, którzy mają poważne plany związane z kierunkami okołomedycznymi i technicznymi.

 W jaki sposób przygotować się do matury z chemii?

Chemia jest przedmiotem ścisłym, w którego skład wchodzi ogrom informacji teoretycznych, ale również wiele obliczeniowych i praktycznych umiejętności. Aby odpowiednio przygotować się do egzaminu maturalnego, potrzebny jest przede wszystkim czas. Przygotowania warto zacząć z dużym wyprzedzeniem, aby w spokoju móc przyswoić obszerny materiał teoretyczny, a następnie przejść do ćwiczeń praktycznych. 

Na jakie pomoce naukowe warto postawić?

Na początek warto wybrać repetytorium maturalne, które umożliwi regularne i szczegółowe powtórzenie oraz przyswojenie informacji teoretycznych. Dzięki licznym schematom i infografikom zapamiętanie materiału będzie łatwiejsze. Następnym krokiem jest zakup zeszytów ćwiczeń. Takie zeszyty składają się z ćwiczeń, które ułożone są w kolejności zgodnej z repetytorium maturalnym. Dodatkowo zawierają poprawne odpowiedzi oraz wyjaśnienie sposobu rozwiązania zadania. Na koniec dobrze jest postawić na arkusze maturalne, które również składają się z ćwiczeń, jednak są to typowo maturalne zadania, które ułożone są losowo, imitują więc prawdziwą maturę.

Chwila oddechu na sam koniec

Na kilka dni przed maturą warto odłożyć na bok wszelkie pomoce maturalne, które towarzyszyły Ci przez ostatnie miesiące. Chwila wytchnienia i relaksu jest niezbędna, aby w dzień rozpoczęcia matur być zmobilizowanym i gotowym do działania.

About the Author

You may also like these